Jak prędkość strony wpływa na współczynnik konwersji?

Mówiąc o przygotowaniu stron internetowych bardzo często myśli się głównie o ciekawych i przystępnie prezentowanych treściach, odpowiednich nagłówkach czy grafice, zapominając, że jednym z głównych czynników wpływających na współczynnik konwersji jest prędkość ładowania strony.

Czym właściwie jest konwersja?

Żeby zrozumieć, jak prędkość strony internetowej wpływa na współczynnik konwersji, trzeba dokładnie wiedzieć, czym jest sama konwersa. Najprościej mówiąc, jest ona oczekiwanym działaniem, które chcielibyśmy, żeby klient wykonał, kiedy odwiedzi już naszą stronę — chodzi tutaj np. o dokonanie transakcji zakupu, założenie konta lub zapis do newslettera. Jeżeli mówimy o współczynniku konwersji to mamy na myśli procentowy stosunek ilości odwiedzin strony do konkretnych działań wykonanych na stronie.

Wpływ prędkości strony na współczynnik konwersji

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że współcześnie żyjemy w biegu, co sprowadza się głównie do tego, że wszystko robimy szybko i jesteśmy bardzo zniecierpliwieni — zaobserwować to można także w przypadku odwiedzanych przez nas stron internetowych. Nie lubimy czekać i długo ładujące się strony omijamy szerokim łukiem.

Wiele potencjalnych klientów, kiedy odwiedzi witrynę sklepu internetowego, która długo się ładuje, naciska krzyżyk i uznaje, że taki sklep w ogóle nie działa. Rezygnacja z zakupów wynika również z tego, iż długo ładujące się strony kojarzą się nam z brakiem profesjonalizmu oraz obawą, że podczas wykonywania transakcji witryna się zawiesi i nie uda nam się sfinalizować zakupu. Dodatkowo możemy być pewni, że jeżeli klient będzie miał jakiekolwiek trudności z ładowaniem się strony podczas wykonywania na niej jakichkolwiek działań, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że znów zdecyduje się odwiedzić taką witrynę.

To jak prędkość ładowania strony wpływa na współczynnik konwersji, najlepiej pokażą liczby — z badań przeprowadzonych przez Google wynika, że strona, która wczytuje się dłużej niż 5 sekund, traci nawet 40% konwersji! Z innych raportów możemy się natomiast dowiedzieć, że niemal połowa użytkowników internetu oczekuje, że strona załaduje się w czasie krótszym niż 2 sekundy, co ważne, jeżeli strona nie załaduje się w czasie 3 sekund, nawet 75% ludzi, po prostu ją opuści.

Patrząc na te statystyki, łatwo zauważyć jak ogromne znaczenie ma ciągłe dążenie do poprawy prędkości strony, warto wiec zwracać odpowiednią uwagę na poprawę tego aspektu funkcjonowania witryny, jest to bowiem inwestycja w swoją markę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz